
A.H. Tammsaare muuseum Vargamäel
MÖÖ programm
Muuseumiöö "Öös on karjalaste mänge" on inspireeritud kirjanik Tammsaare lapsepõlvest, siis kui Anton oli karjapoiss. Mängida saab iseseisvalt – kl 18-23 on karjatallis mängunurk mõistatuste, karjapasuna, käristi, kõmbidega. Lisaks saab turnida kirjanduslikul madalseiklusrajal või minna ringkäigule "Vargamäe rajaleidja" kaartidega. Mängida saab juhendaja eestvedamisel – õhtul kl 19 pakume mängulist programmi ja kl 21 viime külalised mängulisele rännakule läbi muuseumi.
Muuseumiöö programm
Kl 19 Karjalaste mängud. Programm on inspireeritud karjalapse maailmast. Lapsed käisid juba varakult karjas, mängisid puhkepauside ajal erinevaid mänge, puhusid karjapasunat.
Kl 21 Mänguline rännak läbi muuseumi. See on teistsugune, spetsiaalselt muuseumiöö jaoks loodud ringkäik. Rännakul saab ennast proovile panna, katsetada vanarahva mänge.
Püsiekspositsioon
A.H. Tammsaare muuseum Vargamäel asub kirjanik A.H. Tammsaare sünnikodus. Külastajaid ootavad aidahoone, rehetare, saunikute hooned, karjatall ja pere pärija ehk Antoni venna Augusti elumaja, kus asub muuseumi püsiekspositsioon. Teid ootavad paigad ja hooned, mida kirjanik “Tõe ja õiguse” I osas kirjeldab. Rehetares avaneb vaatepilt romaani tegelaskujude elu- ja töötingimustest: millised olid töövahendid, kus ja kuidas elati, magati, söödi. Elumajas avatud püsiekspositsioon annab ülevaate Tammsaare elust ja loomingust. Laiemalt käsitleb ekspositsioon romaani „Tõde ja õigus“. Ekraanid, teatrituba, „tõe ja õiguse tuba“ on vaid osa võimalustest kirjaniku loomingusse süveneda.
Ajutise näitusena on vaatamiseks "Tammsaare muusad". Anton Hansen Tammsaare (1878-1940) elas kahel sajandil ning nägi kõrvalt naise rolli muutumist ja eneseteostusvõimaluste laienemist. Tammsaare on oma teostes loonud erinevaid naiskaraktereid, saades inspiratsiooni elust. Näitus kirjanikku inspireerinud naistest on vaadata 2017. aasta lõpuni.
Galerii