Tapa - Eesti visiitkaart?
MÖÖ programm
TAPA – EESTI VISIITKAART?
Muuseumiöö Tapa raudteejaamas
Tapa raudteejaam koos oma võimsa veetorniga on vaieldamatult Eesti erilisemaid raudtee ehitisi. Nende saatuse pärast on muretsetud aastaid, aga tänavu talvel töötasid Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse, arhitektuuri ja sisearhitektuuri ning Tallinna Tehnikaülikooli inseneri eriala tudengid välja neli erinevat, aga reaalselt teostatavat stsenaariumi kuidas Tapa jaam uuesti tööle panna.
Tudengid otsustasid oma töid nii kohalikele kui ka külalistele tutvustada just muuseumiööl.
Tudengite iöö juhatab kell 17:30 sisse Ruumiringluse algatuse esitlus hüljatud hoonete taas- ja vahekasutuse teemadel. Kell 18:00 saab kuulata üliõpilaste ettekandeid ning nende järel oleme varunud aega avalikuks aruteluks Tapa raudteejaama kasutuse teemal.
Alates kella 19:00st saab raudteejaama uut elu kogeda tänavusele muuseumiööle kohases mängulises vormis. Võlutriki abil kolib kell 20 ja kell 21 raudteejaama ka imetore Tapa muuseum ja seda koos kogu oma ekspositsiooniga.
NB! muuseumiöö ajal peatub raudteejaamas koguni 10 rongi, mis viivad või toovad huvilisi nii Tallinna, Tartu, Rakvere kui ka Jõgeva muuseumidest ja muuseumidesse!
Oluline lisainfo
Tapale on asja paljudel külalistel - Eesti ja liitlasvägede sõduritel, kaitseväega seotud isikutel, sõdurite vanematel, pruutidel ja sõpradel…. Võõrsõdurid veedavad Tapal enamuse oma Eestis veedetud ajast ja seega on Tapa koht, mille järgi kujuneb neil arvamus Eestist tervikuna.
Ei ole saladus, et Tapa ei ole just Eesti kõige põnevam linn ei oma arhitektuurse keskkonna ega ka vaba aja veetmise võimaluste poolest.
Küll aga on seda Tapa värav - inspireeriv ajalooline jaamahoone ja hüljatud veetorn. Eesti Kunstiakadeemia tudengid on terve talve nuputańud kuidas aktiveerida neid kasutuseta jäänud põnevaid hooneid ja luua uut hingamist? Muuseumiööl saab neid lennukaid ideid kuulda, näha ja kogeda.
Näiteks inspireeris tudengeid Tapa elanike õigus puhtale veele, Kannatas ju linn pikalt karmi reostuse tõttu. Linnasüdames- saabumiste, lahkumiste ja kokkusaamise paigas võiks seda teha ühelt poolt materiaalse (jaamahoone, veetorn) ja vaimse kultuuripärandi (linnasauna traditsioon) taaselustamise läbi ja teisalt linna saabuvate voolavate arhitektuursete vormide kujul ja kaudu.
Teine rühm võttis südameasjaks selle, et täna takistab raudtee liiklus linna potentsiaali maksimaalset kasutust. Nemad visualiseerivad, milliseid võimalusi pakub liikluse ümberkorraldamine ja millist rolli hakkavad seejuures mängima vana raudteejaam ja veetorn.
Kolmas seltskond tuleb välja loosungiga "Jäägem tapalasteks kuid saagem ka eurooplasteks!" ehk saate kogeda uusi tuuli Tapa jaamahoone uuskasutuses interaktiivses võtmes.
Galerii