
RMK Oandu looduskeskus
MÖÖ programm
Muuseumiöö „Metsamängud Oandul“ 20. mail 2017
Kogu päeva, 12.00 – 21.00 on avatud:
Kõik näitusehooned – 6 püsinäitusel jätkub vaatamist ja uurimist.
Mängutuba - loodusmängud, pusled ja nuputamised ootavad peahoones. Sirvime raamatuid mängudest enne ja nüüd.
Matkalise nõuandetuba - kuhu matkata Oandu ümbruses, Lahemaal ja kaugemalgi
Iseseisev maastikumäng "Avasta Oandut" – saad meilt peidetud saladuste kaardi ja suundud avastusretkele. Edukatele avastajatele väikesed meened.
12.00 Päeva avamine looduskeskuse ees
12.15 – 14.00 Päevane metsaretk
14.00 – 18.00 Matkalise kohvik. Pakume kuuma teed ja külma jooki, eine võtab igaüks ise kaasa. Väikest näksi saab osta ka meie kohvikust
14.00 – 18.00 Isetegija töötuba. Meisterdame ise ja koos meistriga. Ikka midagi sellist, millega mängida või mõistatada saab.
15.00 – 17.00 Rändav mängutuba metskonnaõuel. Küünimängud, Taremängud, Lillemängud.
15.00 – 18.00 Igal täistunnil filmid looduskeskuses.
21.00 – 22.30 Videvikuretk metsas. Kui päike vajub madalale, ärkab mets hoopis teistsugusele elule. Loomad lähevad liikvele, otsivad toitu ja üksteist, loomapojad tulevad urgudest välja mängima. Avastame koos teejuhiga hämarat metsa.
Püsiekspositsioon
Oandu looduskeskuse peahoones - 1860. aastal ehitatud ajaloolises metskonnahoones - saab vaadata interaktiivset ekspositsiooni "Metskonna lugu", mis jutustab Eesti riigimetskondade tekkest 1920. aastal ja metskonna tööst läbi aegade. Infokioskites näeb kroonikafilmide katkeid ja slaidiprogramme, kuuleb vanade metsameeste pajatusi ning saab lahendada nuputamisülesandeid. Makettide ja vanade tööriistade abil saab ettekujutuse, kuidas tehti metsatööd1920. aastatel, 1960. aastatel ja tänapäeval.
Oandul on hulk vanu, erinevatest ajastutest pärit hooneid, igaühes näitus või isegi mitu. Suures Küünis näitusel Puud ja inimesed on vanade fotode, puuriitade, tööriistade ja palgikelku vedava puuhobuse abil vana-aja metsatöö "katuse alla" toodud. Siin saab soovija ka ise puude saagimist, lõhkumist ja koorimist proovida.
Oandu on loodusradade sõlmpunkt - õuest või lähikonnast algab seitse õppe- või matkarada alates vähem kui kilomeetrisest Taimetarga rajast ja lõpetades 370 km pikkuse Oandu-Aegviidu-Ikla Matkateega. Mitu näitust on radadega seotud, olles nii-öelda raja pikenduseks ja rajale mineja ettevalmistuseks looduskeskuses. Eriti põnev on uus näitus "Rada põlismetsa", mis näiab Oandu loodusmetsaraja salapärast maastikku ja räägib selle kaudu vana metsa väärtustest ja elanikest. "Kopraraja aastaring" Käbitares tutvustab kopra elu ja toimetamist Koprarajal, "Kuidas käbist saadi puu" on sissejuhatuseks Pärandkultuuri rajale. Veel saab näitustel näha Eesti orhideesid, kellest paljusid võib leida ümbruskonna radade äärest ning kive ja rändrahne, mille poolest Lahemaa nii rikas on. Vanas jääkeldris on kevadest sügiseni püsinäitus "Metsa apteek ja toidusahver", mis keskendub söödavate, mürgiste ja ravimtaimede tutvustamisele vastavalt aastaajale - praegu leiab siit infot kevadlillede ja kevadiste toidutaimede kohta, mida Taimetarga rajal rikkalikult näha saab.
Galerii